skyr

Festivāla “Zemlika” laikā būs skatāma lietuviešu mākslinieku izstāde

In Uncategorized on Oktobris 10, 2018 at 10:02

Tauras Kensminas_Future fossils, 2017 (1)

Jau otro gadu sadarbībā ar Viļņas galeriju “(AV17)” festivāla “Zemlika” laikā Durbē tiks izstādīti lietuviešu mākslinieku darbi – Taura Kensmina un Rafala Pesļaka instalācijas.

Arī šogad galerija “(AV17)” Durbē pārstāvēs divus Lietuvas laikmetīgās tēlniecības māksliniekus, skulptorus Tauru Kensminu (Tauras Kensminas) un Rafalu Pesļaku (Rafal Pieslak). Durbē tiks izstādīta T. Kensmina instalācija “Nākotnes fosilijas”, kuru veido dažādi skulpturāli priekšmeti un gaismas avoti, un kurai mākslinieku iedvesmojusi zinātniskā fantastika. Ar šo darbu mākslinieks skar tādas tēmas kā militārās apetītes absurds, alkatība un cilvēktelpas izpēte. Autors pats uzskata, ka mūsu nākotne ir neskaidra, to pārņēmusi sociāla un psiholoģiska trauksme, tāpēc uzdot šādus jautājumus šobrīd ir jo svarīgāk.

Atsaucoties uz līdzīgu tematiku, mākslinieks ar skulpturālu objektu un projekcijas palīdzību radījis postapokaliptisku atmosfēru, kura balansē uz realitātes un fantāzijas robežas. Tauram Kensminam skulptūra ir veids, kā bez vārdiem izstāstīt sarežģītu, daudzslāņainu stāstu. Viņa darbu tematiskais saturs radīts ar nolūku aprakstīt dažādas situācijas, iekšējos pārdzīvojumus un dažādu sociālo un kultūras kontekstu atstāto iespaidu.

Taurs Kensmins ir lietuviešu junās paaudzes skulptors un instalāciju mākslinieks, kurš Viļņas Mākslas akadēmijā ieguvis maģistra grādu laikmetīgajā tēlniecībā. 2013. gadā Lietuvas Nacionālais fonds T. Kensminam piešķīra Jeļenas Urbaitītes stipendiju. Mākslinieks aktīvi piedalās gan vietējos, gan starptautiskos mākslas projektos, ir notikušas trīs viņa personālizstādes un pagājušogad Taurs saņēma arī valsts kultūras un mākslas stipendiju.

Rafals Pesļaks ir pazīstams ar savām konceptuālajām instalācijām, kuras viņš parasti veido no dažādiem gaismas avotiem. Viņa mākslinieciskās intereses ietver cilvēku labsajūtu, garīgo stāvokli, dažādas psiholoģiskās situācijas an apkārtnes iespaidu uz subjekta apziņu. Uz festivālu “Zemlika” mākslinieks ved instalāciju “Barikāde”. Vienmuļā šodienas cilvēka ikdiena ir pilna paša radītu vai citu uzspiestu šķēršļu, kuri cilvēku dzen sociālos un morālos rāmjos, negatīvi ietekmējot mūsu uzvedību un izvēles. Tā par Durbē skatāmo “barikādi” stāsta pats autors. Tā ataino reizē ārējos, fiziskos šķēršļus, kalpo par politiskās varas simbolu un kara ieroci, kā arī cilvēku prātos mītošās psiholoģiskos un sociālos aizspriedumus.

Rafal Piesliak, Barricade, 2015

Rafals Pesļaks ir absolvējis Viļņas Mākslas akadēmiju tēlniecības specialitātē. Kopš 2003. gada viņš aktīvi piedalās izstādēs gan Lietuvā, gan ārvalstīs. Viņa darbi tikuši izstādīti Itālijā, Vācijā, Ukrainā, Latvijā, Polijā un, protams, Lietuvā. Ir notikušas jau astoņas R. Pesļaka personālizstādes. Mākslinieks darbojas na tikai vizuālajā mākslā (tēlniecība un grafikā), bet arī scenogrāfijā un tēlotājmākslā – Rafals ir aktieris!

Lietuviešu mākslinieku Taura Kensmina un Rafala Pesļaka izstādes bijušā veikala un noliktavas telpās jeb pop-up galerijā “(AV17)” Durbes centrā bez maksas būs skatāma abas festivāla dienas – 19. oktobrī no plkst. 17:00 līdz 23:00 un 20. oktobrī no 9:00 līdz 23:00.

◊◊◊

2011. gadā atvērtā galerija “(AV17)” pārstāv skulptūru, instalāciju, objektu un konceptuālo rotu mākslu, kā arī organizē foto un video mākslas izstādes. Viens no galvenajiem galerijas darbības principiem – sadarboties gan ar jau labi zināmiem šodienas lietuviešu un ārvalstu māksliniekiem, reizē iesaistot arī “jaunos un daudzsološos”. Jau vairākus gadus galerija iesaistās starptautiskos apmaiņas projektos, kuru ietvaros lietuviešu mākslinieki tiek iepazīstināti ar plašāku, starptatusiku publiku, bet ārvalstu māksliniekiem paveras iespēja izstādīties Lietuvā.

Projektu daļēji atbalsta Lietuvas Kultūras padome un Lietuvas Republikas Kultūras ministrija, kā arī Kurzemes plānošanas reģions.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: